Ekologie a udržitelnost je pro nás velice důležitým tématem. Bohužel je tato problematika velice obsáhlá a nemá jednoduché a jednotné řešení pro všechny situace. Navíc i zde doba přináší různé „módní“ trendy, které však často neplní to, co slibují.
Je papír skutečně ekologičtější než plast?
- Masivní kácení stromů, které by přirozeně redukovaly CO2
- Vyšší hmotnost a objem zvyšující ekologickou náročnost přepravy
- Cca 10x vyšší spotřeba vody pro výrobu papíru
- Cca 4x vyšší spotřeba energie pro výrobu papíru
- O 70% vyšší znečištění vzduchu při výrobě papíru
- Aktuálně vyšší podíl recyklace papíru, která ovšem spotřebuje až 2x více energie v porovnání s recyklací plastu
Vždy je třeba zhodnotit optimální řešení s ohledem na balený produkt a celý životní cyklus obalu. Zásadní je toto téma také v oblasti výplňových systémů, kde mají zatracované plastové polštáře obrovskou výhodu.
Papír nenafouknete!
Vzduchové polštáře se standardně nafukují v místě balení. 99% objemu výplně tak tvoří vzduch a jen 1% plast.
Výhody PE vzduchových polštářů
- Redukce materiálu potřebného k vyplnění prostoru > méně odpadu (folie po proříznutí zabírá zlomek nafouknutého objemu)
- Snadno a jasně tříditelný a recyklovatelný materiál
- Efektivnější skladování
- Efektivnější přeprava
- Bez tvarové paměti
Jako skvělou alternativou by se mohly zdát různé až zázračné bioplasty.
Ty se však postupem času ukazují jako slepá ulička způsobující další komplikace.
Hlavní problematické stránky bioplastů
- Velké množství různých materiálů, které jsou pro běžnou veřejnost nepřehledné a matoucí. Existují i bioplasty na ropné bázy, stejně jako bioplasty, které nejsou degradabilní stejně jako konveční plasty.
- Využití velkého množství potravin a zemědělských ploch k jednorázové náhradě plastu (18t brambor pro výrobu 1t polymeru PHA a 10t brambor v případě PLA) v době kdy klesají zásoby vody a díky globálnímů oteplování dojde i k omezení ploch vhodných pro zemědělství.
- Reálně velmi problematická rozložitelnost dosažitelná jen v průmyslových kompostárnách (např. In-Vessel), které se v ČR vůbec nenachází.
- Problematické třídění. Tyto plasty nepatří do žlutých kontejnerů na plast, kde by kontaminovaly a degradovaly správně vytříděný materiál. Bohužel jejich (ne)rozložitelnost způsobuje problémy i v běžně používaných kompostárnách.
- Spotřebitel může nabýt dojmu, že odhození takového materiálu v přírodě je vlastně v pořádku.
- V případě biodegradabilních materiálů na bázi fosilních paliv pak jejich degradace vede fakticky pouze k přeměně na mikroplasty.